Finance na jedné adrese

Finanční poradna a nejčastější dotazy

Zodpověděli jsme pro vás nejčastější otázky k finančním produktům. Vyberte si produkt, který vás zajímá.

Běžné účty

 • K čemu slouží běžný účet?

  Na účet si můžete nechat pravidelně zasílat mzdu od zaměstnavatele nebo důchod od státu, ale i nepravidelné platby. Vy naopak můžete pomocí běžného účtu provádět úhradu SIPO i jiných plateb.

 • Jak zjistím, jaký účet je pro mě ten pravý?

  Díky našemu srovnání si můžete vybrat ten nejvýhodnější účet na trhu. Stačí zadat do formuláře veškerá kritéria, která vyžadujete, popř. které chcete využívat a na základě toho vám vyjede srovnání všech běžných účtů na českém trhu.

 • Co je potřeba k přechodu na jiný účet?

  Pokud si vyberete běžný účet přes naše stránky, obdržíte od nás dokument, který pouze odnesete na nejbližší pobočku nově zvolené banky, nebo předáte vašemu finančnímu poradci. Tímto dokumentem převedete veškeré finance a trvalé příkazy ze starého účtu na nový.

 • Na základě čeho vybírat účet?

  Nejdůležitější aspekt je měsíční poplatek, ale samozřejmě vybírejte tak, aby váš nový účet měl veškeré služby, které budete využívat. Nezapomínejte také na dostupnost banky, což vám napoví počet poboček, a ostatní informace, které vám usnadní komunikaci s bankou. Dalším důležitým faktorem je stabilita banky, kterou můžete posoudit podle počtu zákazníků.

 • Jak je běžný účet úročen?

  Běžný účet je úročen sazbou vyhlašovanou bankou. Protože se jedná o netermínovaný účet, který není určen ke spoření, je úroková sazba výrazně nižší než u ostatních vkladů. Frekvenci připisování úroků na účet stanovuje banka.

Cestovní pojištění

 • Jaké druhy krytí nabízejí pojišťovny?

  Paleta je velmi široká. Můžete si sjednat jen základní krytí léčebných výloh (zde je hodnota každého tarifu pojišťovny jiná, pohybuje se většinou v rozmezí od 1 milionu do 3 milionů korun) nebo si připlatit ještě pojištění odpovědnosti za zdraví nebo majetek, dále pojištění zavazadel nebo úrazové připojištění. Další z vyhledávaných připojištění jsou nadstandardní asistenční služby, které velmi oceníte zejména v těch zemích, kde se hůře domluvíte.

 • Je pojištění jednorázové, nebo ho mohu použít i vícekrát?

  Ano i ne. Pokud si sjednáte cestovní pojištění pro jednu cestu, nemůžete jej použít po jejím vypršení. Ale v případě, že do ciziny jezdíte často, není problém si objednat pojištění na celý rok, které vám ušetří starosti s pravidelným pojišťováním před každou cestou, a v konečném důsledku vyjde i levněji. Další možností je pojištění přikládané ke kreditním kartám, které má také charakter celoročního pojištění.

 • Považuje se lyžování za rizikový sport?

  Velmi záleží na tom, jak budete lyže, popř. snowboard využívat. Pokud se chystáte např. do rakouských Alp na označené sjezdovky a mimo boulařské či skokanské sektory, stačí vám standardní pojištění "Aktivních sportů". Je ale vždy dobré si přečíst pojistné podmínky každého produktu, který si kupujete, a seznámit se s přiřazením jednotlivých sportovních aktivit k jednotlivým tarifům. Např. freeride mimo sjezdovky je brán většinou pojišťoven jako rizikový sport.

 • Jsou rizikové sporty vůbec pojistitelné?

  Ano, ale ne všechny. Velmi záleží na každé pojišťovně, co ona vypíše, že pojistí a co ne. Obecně se pojišťují tyto sporty, i když jsou označovány pojišťovny jako rizikové: vysokohorská turistika (s nutností pomůcek či chůze po náročném terénu), horolezectví, speleologie, jízda na koni, cyklokros a jiné sjíždění náročných terénů na kole, skok na gumovém laně, bojové sporty, box a zápas.

 • Jak dlouho trvá sjednání cestovního pojištění on-line?

  Pokud znáte všechny údaje o cestě a o pojišťovaných osobách a máte u sebe kartu, kterou je možno platit přes internet - tak vám celá akce nezabere více než 5 minut. Snažíme se minimalizovat a zpřehledňovat všechny formuláře, které je nutné vyplnit, než se dostanete k přehledu pojištění. Našim cílem je ušetřit vám čas i peníze.

Hypotéky

 • Kolik mi banka maximálně půjčí?

  Maximální výše hypotéky je závislá především na dvou věcech. První je vaše bonita, nebo-li schopnost hypotéku splácet. Obecně banky požadují, aby splátka zamýšlené hypotéky nepřekročila polovinu vašeho čistého příjmu. V posouzení bonity hrají roli také vaše pravidelné výdaje a splátky jiných úvěrů. Druhým limitem je hodnota jedné nebo více nemovitostí, kterými za úvěr ručíte. Platí jednoduché pravidlo, že součet hodnoty všech nemovitostí musí být vyšší nebo roven požadované hypotéce.

 • Můžu hypotéku doplatit předčasně?

  Pokud chcete hypotéku jednoduše doplatit nebo nemovitost zatíženou hypotékou prodáváte, je nutné brát v úvahu fixaci úrokové sazby, kterou jste si při podpisu hypotéky vybrali. Délka fixace určuje období, kdy zpravidla nelze hypotéku předčasně doplatit bez sankcí. Naopak v období konce fixace lze složit jakoukoliv sumu a úvěr tímto ponížit.

 • Může mi banka zvýšit splátky?

  Svévolně samozřejmě ne. Jsou jen dva způsoby, kdy ke zvýšení může dojít. Pokud vám vyprší fixace úrokové sazby, po kterou je úrok bankou garantován, má banka právo nabídnout vám úrok jiný, ať už vyšší či nižší. A vy máte právo jej buď akceptovat, nebo přejít k bance jiné, pokud vám tato nabídne lepší podmínky. Druhý případ může nastat, pokud banka zvýší poplatky, například za vedení úvěrového účtu.

 • Co je to LTV?

  Zkratka anglického “Loan to value”, jinými slovy úvěr versus hodnota, vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavené nemovitosti. Obecně platí, že čím nižší LTV je, tím nižší úrok získáváte. Téměř všechny banky poskytují hypotéky do 85 % LTV, nad tuto hranici pak jen výjimečně.

 • Lze použít hypotéku na družstevní byt?

  Hypotéka na bydlení je produkt, kterým lze koupi družstevního bytu financovat, s jednou důležitou podmínkou - musí existovat zajištění úvěru nemovitostí. Družstevní byt není považován za samostatnou nemovitost, kterou lze bance ručit, pokud není bytový dům rozdělen na jednotky v Katastru nemovitostí a tento byt není zapsán na samostatném Listu vlastnictví. Pokud není byt veden v Katastru, musí být hypotéka zajištěna jinou nemovitostí.

Investice

 • Proč investovat?

  Cílem investování je uchovat hodnotu peněz nebo lépe, dosáhnout reálného zhodnocení. V souvislosti s omezenou možností využívání výhod stavebního spoření a penzijního připojištění, představuje investování také rozumné řešení, jak si spořit a splnit si tak své přání a touhy, nebo se připravit na důchodový věk.

 • Jaké možnosti investování vlastně jsou?

  V dnešní době máte na výběr ze široké škály možností. Investovat můžete od konzervativních fondů peněžního trhu až po rizikovější akciové fondy, nebo například komodity. Každý si vybere, co mu nejlépe vyhovuje.

 • Podle čeho vybírat vybírat z investičních produktů?

  Prvním krokem k úspěšnému investování je stanovit si tzv. investiční profil, který se skládá z těchto otázek: Kolik chci investovat, jak dlouho chci investovat, jak vysoký požaduji výnos, jaké riziko jsem ochoten podstoupit a jak je důležitá likvidita.

 • Co když budu své peníze potřebovat?

  Investování můžete kdykoliv ukončit a o své peníze požádat. Vypořádání trvá zpravidla jen pár dní. Důležité ale je mít na paměti, že bychom měli dodržet investiční horizont, nebo-li minimální doporučenou dobu investování.

 • Platí se nějaká daň z výnosu?

  Investování do podílových fondů je po 3 letech trvání osvobozeno od daně z příjmu. I u těch nejkonzervativnějších investic se doporučuje minimální doba investování 6-12 měsíců.

Konsolidace úvěrů

 • Proč zvolit konsolidaci úvěrů?

  Hlavním důvodem je zjednodušení a zpřehlednění plateb za půjčky, respektive jedinou půjčku novou - konsolidovanou. Díky konsolidaci půjček se docílí i úspory peněz. Jde o snížení transakčních nákladů, tedy peněz, které se platí za vedení úvěru, příkaz k úhradě a další poplatky. Konsolidací se tyto náklady převedou pod jednu položku u jediné instituce.

 • Mohu si půjčit více než je součet mých úvěrů?

  Ano, některé banky nabízí takovou možnost, že vám půjčí více než je součet vašich pohledávek.

 • Kolik úvěrů mohu sloučit do jednoho?

  Vše záleží na maximální výši konsolidačního úvěru a výši vašich dosud neuhrazených pohledávek, které si přejete sloučit. Veškeré maximální výše úvěru jednotlivých bank můžete najít v našem srovnávači, kde si můžete najít úvěr, který vám bude nejvíce vyhovovat.

 • Kde konsolidovat půjčky?

  S aktuální nabídkou přichází prakticky každá banka a řada nebankovních institucí. Všichni mají základní myšlenku konsolidace půjček identickou, tedy spojení více stávajících půjček v jedinou. Liší se však svými požadavky a doplňkovými službami. Obvykle se jedná o prokázání dostatečné bonity klienta a kontrolu v registru dlužníků, jelikož konsolidace je poskytnuta pouze žadatelům bez zápisu v tomto seznamu.

 • Musím ručit nemovitostí nebo jiným majetkem?

  Pro částky vyšší než 300 000,- Kč již bance nestačí pouze prokázání dostatečných příjmů, ale požaduje jistou zástavu. Nejčastěji se jedná o zajištění nemovitostí. To má pro žadatele kladný efekt, jelikož právě díky zajištění a tím pádem menšímu riziku nesplacení půjčky banky poskytují na zajištěné konsolidační půjčky nižší úrokové sazby, takže konsolidovaná půjčka se zajištěním nemovitostí vyjde levněji než totožná bez zajištění.

Kreditní karty

 • Co je kreditní karta?

  Kreditní karta je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Pořízení kreditní karty není spojeno se založením běžného účtu. Každá karta má určité bezúročné období a poté se z čerpaných peněz platí smluvní úrok a zároveň je vždy nastavena minimální měsíční splátka. Za využívání kreditní karty se obvykle platí měsíční poplatek.

 • Podle čeho kreditní karty nejlépe srovnám?

  Jedním z velmi důležitých kritérií je úroková sazba. V úvahu však musíte brát i další kritéria jako jsou poplatky a délka bezúročného období, jelikož tyto dvě kritéria mohou poměrně zásadně změnit konečnou úrokovou míru. Pokud si plánujete půjčit vyšší částky, zohledněte samozřejmě maximální úvěrový limit.

 • Na co mohu použít peníze z kreditní karty?

  Peníze z kreditní karty můžete využít na platby v obchodech v ČR i v zahraničí, k platbám přes internet nebo k výběrům hotovosti přímo z bankomatů. Výběr hotovosti z bankomatů, na pokladně při nákupu (cashback) nebo na přepážkách výplatních míst (cash advance) je možný rovněž, obvykle však bývá úrokově znevýhodněn tím, že pro něj neplatí bezúročné období. Při platbách v zahraničí navíc neplatíte žádné poplatky a kurzy jsou přepočteny podle devizového kurzu, který je vždy výhodnější než kurzy směnáren.

 • Podle čeho se určuje úvěrový limit na kartě?

  Při vydání platební karty Vás stejně jako při poskytnutí jakýchkoliv jiných úvěrů podrobí banka takzvanému credit scoringu, což znamená zjištění údajů o Vaší majetkové situaci a vyhodnocení rizika nesplácení úvěru. Poté Vám obvykle nabídne nějaký úvěrový limit. Kreditní karty vzhledem k poměrně nízkým úvěrovým limitům patří k nejsnáze dosažitelným úvěrům, a hodí se proto i pro klienty s nižšími příjmy nebo bez úvěrové historie.

 • Kdo hradí ukradené peníze v případě ztráty kreditní karty?

  Škody z odcizení kreditní karty po nahlášení ztráty nese její vydavatel, tedy banka. Ten však může vymáhat spoluúčast klienta, pokud zjistí, že byla porušena bezpečnostní pravidla. Přesto v tomto směru mohou kreditní karty být pro klienta výhodnější než debetní karty, protože zloděj se nedostane k vlastním penězům klienta. Proto je také potřeba vědět, kam hlásit případnou ztrátu nebo odcizení karty, jak kartu zablokovat a jak je řešena odpovědnost za škody způsobené zlodějem.

Pojištění majetku

 • Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

  Pojištění nemovitosti obsahuje pouze pojištění škod na stavebních prvcích - např. stěny nebo okna (vše, co se nedá odnést) Pojištění domácnosti Vás chrání před poničením vybavení bytu nebo domu - jednoduše vše, co se dá odnést.

 • Jak zjistím, na kolik si mám svůj byt/dům pojistit?

  Každá pojišťovna používá svůj systém určení hodnoty nemovitosti v závislosti na zastavěné ploše, podlaží a provedení. Pojistná částka nesmí být podhodnocena ani nadhodnocena.

 • Můžu si pojistit i jednotlivé věci v domácnosti?

  Ano, můžete. Musíte ale počítat s tím, že zaplatíte celkově vyšší pojistné, ale máte jistotu, že v případě škody pojištěné věci získáváte většinou 100% pojistného plnění za danou věc.

 • Co dělat, pokud mám nemovitost v záplavové oblasti?

  Záleží v jaké škále povodňové zóny máte pojišťovanou nemovitost. Pokud jste v poslední povodňové zóně, většina pojišťoven Vás proti povodni nepojistí. V tom případě je lepší lobbovat za postavení protipovodňové hráze, která by Vaši nemovitost ochránila.

 • Můžu si nemovitost pojistit on-line bez toho, aby ji viděl zástupce pojišťovny?

  Ano, určitě můžete. Je ale potřeba být opatrný při vyplňování veškerých údajů, aby byly správné.

Pojištění psů a koček

 • K čemu je dobré pojištění domácích mazlíčků?

  V ČR má psa nebo kočku více než třetina lidí a ročně za jejich veterinární léčbu utratí přes miliardu Kč. Pojištění vám pomůže s úhradou nákladů na veterinární péči v případě nemoci či dalších zranění.

 • Kolik takové pojištění stojí?

  Roční pojistné se pohybuje od 1 000 Kč. Záleží na věku mazlíčka, hmotnosti, výše spoluúčasti a horní hranici pojistného plnění, které si stanovíte.

 • V kolika letech mohu svého mazlíčka pojistit?

  Pejsek musí být starý minimálně 6 měsíců. U kočky je tato minimální hranice stanovená na 5 měsíců.

Povinné ručení

 • Co ovlivňuje výši platby za povinné ručení?

  Výši platby ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších je výkon a hmotnost vozidla a jeho stáří. Důležité jsou i data od samotného řidiče, který si pojištění sjednává. Mezi ně patří věk (mladší řidiči platí více než starší), bydliště (větší města s hustší dopravou jsou dražší) a také řidičova historie - kolik nehod řidič způsobil. V neposlední řadě také výši platby ovlivňuje administrativní náročnost úkonu pojištění - když ho vyřizujete na pobočce pojišťovny, platíte více, než když pojištění objednáte on-line přes internet.

 • Jaké krytí mi povinné ručení poskytuje?

  Zde není odpověď jednoznačná. Povinné ručení vás chrání před škodami, které způsobíte provozem vlastního vozidla, a to do celkové škody určené v pojistné smlouvě. Zákonem je dáno minimum 35 milionů škody na majetku a 35 milionů škody na zdraví. Je možné ale objednat si hodnoty vyšší - výjimkou není ani ochrana škody ve výši 100 milionů. To, aby pojišťovna kryla škody, které způsobíte provozem vozidla, vylučuje např. alkohol při nehodě, prokázání úmyslu spáchat nehodu apod.

 • V čem se nabídky pojišťoven nejvíce liší?

  Obecně v rozsahu služeb a ceně. Není problém si zřídit povinné ručení za relativně malé pojistné s krytím 35/35 milionů, ale žádné další služby už od pojišťovny nečekejte. Existují však tarify, které obsahují určité prvky havarijního pojištění - zaplatí vám za rozbitá skla, ochrání vaše auto před živelním nebezpečím nebo vám nabídnou nadstandardní asistenční služby (např. výměna kola, zdarma odtah do nejbližšího servisu apod.). Nabídka služeb je široká, jen na vás je, si z ní vybrat.

 • Můžu změnit pojišťovnu?

  Ano, pojišťovnu změnit lze. Vypovědět smlouvu můžete ale až ke konci pojistného období. Výpověď musí být doručena alespoň šest týdnů před uplynutím pojistného období - to je většinou sjednané ve lhůtě jednoho roku. Pojišťovně stačí napsat dopis, kde napíšete, že odstupujete od pojistné smlouvy povinného ručení, napíšete číslo vaší smlouvy a kontakt na sebe. Pozor! Je ale nutné mít pro vaše vozidlo sjednané od prvního dne vypršení lhůty předchozího povinného ručení nové pojištění - jinak se vystavujete riziku sankce od České kanceláře pojistitelů a od správních orgánů.

Půjčky

 • Podle čeho půjčky nejlépe srovnám?

  Vždy záleží, kolik peněz potřebujete, jak rychle je chcete mít a jestli jste schopni prokázat své příjmy. Pokud potřebujete peníze rychle, je třeba počítat s vyšším úrokem. Pokud chcete vyšší částku, schválení trvá déle. Prvním krokem je tedy vždy říct si, co od půjčky očekávám, a pak si srovnat úroky a poplatky v rámci jedné kategorie půjček.

 • Jak si spočítám, kolik bance zaplatím navíc?

  Jednoduše sečtěte nabízené splátky za celou dobu, přidejte poplatky za zřízení a vedení účtu a nakonec odečtěte půjčovanou částku.

 • Lze půjčku doplatit předčasně?

  Obecně ano. Část bank a nebankovních institucí již nabízí půjčky s předčasným splacením bez sankcí. U starších půjček zde sankce zpravidla jsou. Od 1. ledna 2011 je v platnosti nový zákon, který možné sankce za předčasné splacení výrazně omezuje.

 • Lze získat i půjčku bez doložení příjmu?

  Banky i nebankovní instituce zajímá, zda budete schopni úvěr splácet, proto také požaduje doložení příjmů. Pokud vaše příjmy nezná, je to pro ni velké riziko, a buď vám tak úvěr vůbec nedá, nebo pouze malý a s vysokým úrokem. Na trhu se objevují nebankovní společnosti, které příjem nepožadují. Pokud využijete nabídku některé z nich, dobře si prostudujte podmínky a dejte si pozor na skryté poplatky a náklady.

 • Co dělat, když jsem v bankovním registru?

  Je potřeba počítat s tím, že bankovní úvěr pravděpodobně nedostanete. Můžete využít nabídek některé z nebankovních společností, ale opět platí, že je potřeba se mít na pozoru a věnovat pozornost smluvním podmínkám.

Spoření na penzi

 • Podle čeho si vybírat spoření na důchod?

  Nejdříve by si člověk měl určit, za jak dlouho chce odejít do důchodu a poté kolik peněz si může dovolit spořit. Jakmile máte v těchto dvou věcech jasno, náš kalkulátor Vám okamžitě seřadí produkty od nejlepšího po nejhorší. Pak už je jen na Vás jaký typ spoření si zvolíte. Avšak nevybírejte jen podle výnosu a vezměte v úvahu i dostupnost Vašich peněz.

 • Jaké produkty jsou zahrnuty do spoření na důchod?

  Do spoření na důchod jsou zahrnuty penzijní připojištění, stavební spoření, fondy životního cyklu a spořící účty. Proto nezapomínejte při svém výběru zohledňovat i specifika danných produktů.

 • Proč vidím někde více a někde méně produktů?

  Protože penzijní připojištění a stavební spoření jsou zahrnuty pouze u částek, při kterých využíváte plnou státní podporu. Tedy 500 Kč u penzijního připojištění a 500 - 1500 Kč u stavebního spoření.

 • Jak nakombinovat ideální spoření?

  Pokud chcete investovat větší peníze, u kterých už nejsou uvedeny produkty se státní podporou, nezapomínejte v našem kalkulátoru vyzkoušet i nižší částky. Protože se může stát, že stavební spoření a penzijní připojištění nabídnou vyšší zhodnocení a tak vaši investici můžete rozložit do více produktů a dosáhnout tak lepšího výnosu.

 • Lze se k penězům dostat před jejich dostupností?

  U většiny finančních produktů ano, avšak počítejte se snížením výnosů a poplatkem za zrušení smlouvy.

Spořicí účty

 • Mám peníze na spořícím účtu kdykoliv k dispozici?

  Většina spořicích účtů umožňuje okamžité převody na běžný účet, ze kterého pak můžete peníze vybírat dle libosti. Mnohé spořicí účty vám dovolí i platby a inkasa za běžné výdaje. Spořicí účty s výrazně nadprůměrným zhodnocením však mají vázací dobu, se kterou je třeba počítat. Pokud vázací dobu nedodržíte, většinou o část úroků přijdete.

 • Musím mít ke spořicímu účtu otevřen i běžný účet?

  Pouze v menším počtu případů. Moderní spořicí účty už vás nenutí k zakládání jiných produktů.

 • Je můj vklad pojištěn?

  Ano, vklady na spořicím účtu jsou ze zákona pojištěny, a to do výše 100 000 euro.

 • Podle čeho mám spořicí účty porovnávat?

  Kromě výše úroků taky především podle vázací doby neboli “výpovědní lhůty”. Ta vám říká, za jak dlouho se k uloženým penězům dostanete. Vysoké úroky mohou být lákavé, ale je možné, že je banka váže na to, že u ní peníze necháte ležet i několik let.

 • Lze založit spořicí účet on-line?

  Ano, spořící účet je poměrně jednoduchý produkt, který již lze založit on-line. Banka vaši žádost zpracuje a zašle vám příslušnou dokumentaci a přístupy.

Stavební spoření

 • Je stavební spoření stále výhodné, i přestože je státní podpora nižší?

  Ano, stavební spoření je i přes nižší státní podporu stále výhodné. Vedle garantovaného zhodnocení o cca 2 % ročně získáváte každý rok státní podporu až 2000 Kč. Ve srovnání s běžným účtem a i většinou spořicích účtů jsou to velice výhodné podmínky. Tím spíše, že po uplynutí vázací doby 6 let můžete naspořené peníze použít na cokoliv.

 • Za jak dlouhou dobu mohu peníze ze „stavebka“ použít?

  Pokud chcete peníze použít na bydlení, můžete peníze použít prakticky kdykoliv, a to formou překlenovacího úvěru do výše cílové částky spoření. Peníze však musí být použity oproti kupní smlouvě na nemovitost, fakturám na rekonstrukci nebo jiným dokladům. Po uplynutí vázací doby, zpravidla 6 let, je možné peníze ze stavebního spoření převést na běžný účet a použít na cokoliv.

 • Kdy si můžu vzít úvěr na bydlení?

  Úvěru lze využít téměř kdykoliv. Pokud jste už naspořili cca 40 % cílové částky, většina stavebních spořitelen vám sama nabídne možnost řádného úvěru do výše cílové částky. Pokud máte naspořeno méně, můžete využít překlenovacího úvěru.

 • Kolik stavebních spoření si můžu založit?

  Každý si může založit libovolný počet spoření. Státní podpora však může být čerpána pouze do maximální výše 2000 Kč ročně. Státní podpory se připisují od nejstarších smluv po nejnovější podle data uzavření smlouvy.

 • V čem se nabídky stavebních spořitelen liší?

  Jednotlivá stavební spoření se liší především podle toho, jestli jsou určena spíše na spoření nebo na úvěrování. Vyšší úrok na spoření znamená i vyšší úrok při úvěru a naopak. Při zakládání smlouvy je třeba dobře rozmyslet, co se spořením v budoucnu zamýšlíte.

Termínované vklady

 • Co je Termínovaný vklad?

  Termínovaný vklad je jednoduše řečeno obyčejný jednorázový vklad na bankovní účet, na kterém se vám po určitý čas vaše peníze úročí určitou sazbou. Termínované vklady nejsou určeny pro běžný platební styk. Nelze na ně posílat výplatu, ani z nich platit.

 • Jaký je rozdíl mezi Termínovaným vkladem a spořicím účtem?

  Termínovaný vklad je podobného charakteru jako spořicí účet s tím rozdílem, že TV neslouží ke každodenní činnosti (jako tomu je u některých spořicích účtů) a bez poplatků lze vybírat jen v předem zvoleném čase (např. určitý den v roce). Nicméně nabízí mnohem vyšší zhodnocování vašich peněz.

 • Pro koho je vhodný Termínovaný vklad?

  Termínovaný vklad je vhodný pro ty, kteří chtějí mít své peníze uloženy v bezpečí, protože vklady jsou ze zákona pojištěny a to do 100 %, maximálně však 100.000 EUR. Založení a vedení termínovaného vkladu je zdarma a správa je velmi jednoduchá.

 • Jaký dostanu úrok?

  Banky termínované vklady poskytují většinou všem skupinám klientů, tzn. jak fyzickým osobám, tak i podnikatelům a právnickým osobám (firmy). Pro jednotlivé skupiny klientů bývají v bankách zpravidla nastaveny odlišné úrokové sazby. Výše této sazby je stanovena v závislosti na měně, délce trvání vkladu a výši vkladu.

 • Jaké jsou nevýhody termínovaného vkladu?

  Za předčasný výběr peněz z účtu (před uplynutím dohodnuté doby splatnosti) si banky účtují sankční poplatky (záleží na bance) a někde peníze. V současné době nejsou termínované vklady tak výhodné, jak v dřívějších dobách. Za všechno může inflace, která úroky u termínovaných vkladů znehodnocuje a navíc platíte daň ve výši 15 %.

Životní pojištění

 • Podle čeho vybírat životní pojištění?

  Při výběru životního pojištění, si nejprve položte otázku, na jak dlouhou dobu se chcete pojistit. Pokud se chcete pojistit na krátké období, bude pro Vás jistě rozhodující cena. Pokud chcete pojistku na delší období, měli by jste vedle ceny pojištění zvážit i další věci, jako je např. správný výběr pojišťovny.

 • Jaké existují druhy životních pojistek a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

  Při uzavírání pojištění je důležitý primární účel pojištění. Rizikové životní pojištění slouží pouze ke krytí rizik. Neobsahuje žádnou spořící složku. Kapitálové životní pojištění spojuje širokou ochranu zdraví a života s výhodným spořením. Zákonem je stanovené minimální zhodnocení prostředků na úrovni 2,4 % plus pojistitel připisuje zákazníkovi podíly na výnosech. Investiční životní pojištění obsahuje obdobné zajištění rizik jako předchozí dvě, ale navíc nabízí vyšší zhodnocení vložených prostředků díky investicím do rizikovějších aktiv.

 • Jaké má životní pojištění výhody?

  Uzavření životního pojištění představuje pro pojištěnou osobu i pro jeho okolí finanční jistotu v případě nepředvídatelných událostí. Není levnou záležitostí, proto je dobré uvážit, jaké krytí pojištěná osoba očekává. Životní pojištění je nezbytné uzavřít, pokud osoba pracuje v rizikovém prostředí, pokud je rodina na této osobě finančně závislá, při plánování pořízení si vlastního bydlení na hypotéku, využití leasingu, čerpání úvěru apod.

 • Vztahují se k životnímu pojištění nějaké daňové odpočty?

  Zákon o daních z příjmů umožňuje poplatníkovi (pojistníkovi) odečíst ze základu daně z příjmů příspěvek na životní pojištění. Maximální odečitatelná částka činí jak pro zaměstnance, tak pro osoby samostatně výdělečně činné 12 000 Kč ročně. Smlouva však musí být uzavřena minimálně na 5 let a minimálně do Vašich 60 let.

 • Kolik vlastně stojí mé životní pojištění?

  To, kolik reálně platíte, nemusí znamenat cenu vašeho pojistného. Pokud máte investiční nebo kapitálové životní pojištění, určitá část z Vámi zaplacené částky jde na Vaše spoření, a tak neváhejte a zkontrolujte si, kolik opravdu platíte za Vaši pojistku.